/ / / /

             

تهران-خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا):برای نخستین بار در دانشگاه صنعتی امیر کبیر  نوعی جایگزین مصنوعی پوست با کمک لیزر و استفاده از پلیمرهای زیستی و صناعی در دانشگاه صنعتی امیر کبیر ساخته شد.
روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیر کبیر روز یکشنبه با ارسال نمابری به گروه علمی ایرنا با اعلام این خبر به نقل از "حمید کشوری" فارغ التحصیل دکتری و مجری این طرح گفت : پوست گسترده ترین و سنگین ترین عضو منفرد بدن است و واضح ترین عمل آن تامین یک سد فیزیکی محافظتی بین بدن و محیط است که در ضمن اجازه ورود و خروج مواد لازم در حفظ فضای فیزیولوژیکی داخل بدن نقش را ایفا می کند.
دکتر کشوری گفت در حس لمس ، تنظیم حرارت بدن ، ایجاد مقاومت مکانیکی مناسب برای اعضای زیرین ، تنفس ، تولید و ذخیره مواد لازم، دفع مواد زاید و ارتباطات اجتماعی انسان های نقش بی بدیلی دارد.
وی افزود پوست تنها عضو بدن در ارتباط مستقین با محیط خارج بدن بوده و دقیقا به همین دلیل در معرض بیشترین آسیب ها از جمله زخم ها و سوختگی ها به درجات مختلف است.
از این جهت کوشش های زیادی بر پایه ابداع و ابتکارات متنوع و به منظور تهیه و تدارک جایگزین های متعدد پوستی با کارایی های مختلف به عمل آمده است.
مجری طرح خاطرنشان کرد که هدف از اجرای این پروژه بزرگ و بدیع ، طراحی و ساخت جایگزین مصنوعی پوست به گونه ای بود که در ضمن داشتن حداقل خصوصیات مورد نیاز در کوتاه مدت ف در مراحل اولیه آسیب پوستی ف نقش خود را در تولید و بازسای دراز مدت پوست ایفا کند.
وی گفت عملکرد این جایگزین نباید خللی در محیط طبیعی بدن ایجاد کند و در نهایت ضوست بازسازی شده شکل و حالت و در نتیجه عملکرد طبیعی خود را بازیابد ، بدون انکه مشکلی را از نظر زیبایی به وجود آورد.
این دانش آموخته دکترای دانشگاه صنعتی امیر کبیر به مراحل پژوهش و ساخت این پوست جایگزین اشاره کرد و گفت : پیوند پلی اکریلیک اسید بر روی سیلیکون با استفاده از لیزر ضربه ای co2 و مطالعه تاثیر عوامل مختلف فرایند بر میزان پیوند و انتخاب نمونه بهینه ، تثبیت کلاژن و کتیوسان با درصذ های متفاوت بر سطح نمونه سیلیکونی پیوند خورنده با با پلی اکریلیک اسید ، مطالعه چسبندگی ، پهن شدگی و رشد سلول های فبر و بلاست به عنوان مهمترین سلول در پوست های از دست رفته از رخم های تمام ضخامت بر سطوج مختلف به دست امده به عنوان جایگزین پوستی برای درمان زخم های تمام ضخامت در موش صحرایی ف نواوری در این پروژه عمدتا مربوط به استفاده صحیح از مواد مختلف مناسب با هم طی فراندهای پیچیده موفقی بود که در نهایت نتایج بسیار امید بخشی را به ارمغان آورد.
مجری طرح امکان ضد عفونی کردن ، شفاف بودن ،چسبندگی مناسب به زخم در طول دوره مورد نیاز و برداشت از روی زخم بازسازی شده در موقع مناسب ، کنترل عفونت ، عدم داشتن خاصیت تحریک سیستم ایمنی و در نتیجه ایجاد التهاب کمتر در زخم ، عدم سمی و مصر بودن برای سیتسم حیاتی ، سرعت تخریب زیستی مناسب در مورد مواد زیستی به کار رفته از جایگزین ، عدم سمی و مصر بودن برای سیستم حیاتی ، سرعت تخریب زیستی مناسب در مورد مواد زیستی به کار رفته از جایگزین ، عدم ایجاد انقباض در مدت بازسازی شده نهایی ، تسریع در التیام زخم را از ویژگی های پروژه یاد شده ذکر کرد.
مهمترین مزیت جایگزین های تولید شده ، امکان استفاده از انها در زخم های تمام ضخامت با انتظار عملکرد طبیعی در مراحل اولیه و ایجاد پوست با شکل طبیعی پس از بازسازی است به گونه ای که تفاوتی را با بافت پوست طبیعی اطراف زخم نشان ندهد.
علاوه بر آن ، در این طراحی ، امکان تغییر کنترل شده عوامل مختلف فرآیند برای تولید نمونه ای متنوع به منظور استفاده از آسیب های پوستی با خصوصیات متفاوت وجود دارد.
در ضمن با توجه به مطالعات انجام پذیرفته در آینده می توان از این جایگزین به عنوان داربست در مهندسی بافت پوست برای تولید پوست مصنوعی بهره برد.
مجری این طرح در پایان از راهنمایی های دکتر حمید میرزاده و دکتر پروین منصوری تقدیر و تشکر کرد و یاد مرحومه خانم دکتر اورنگ دیبا ر ا به عنوان استاد مشاور گرامی داشت